Lampy LED w ogrodnictwie


Zastanawiasz się nad tym, czy lampy LED w ogrodnictwie są dobrym pomysłem? Nie ma się nad czym zastanawiać — oświetlenie LED ma sporo zastosowań i jednym z nich jest właśnie ogrodnictwo.

Kiedy decydować się na oświetlenie LED?

Czy oświetlenie LED w ogrodnictwie powinno być stosowane w każdej sytuacji? Nic bardziej mylnego – rośliny potrzebują specjalnego oświetlenia, kiedy nie ma zbyt wiele światła naturalnego. Być może znajdą się tacy, którzy powiedzą, że lepszym rozwiązaniem są lampy sodowe, ale to nieprawda. Lampy sodowe były (może w dalszym ciągu są) stosowane przy doświetlaniu roślin. Niemniej oświetlenie LED powoduje, że ludzie zaczynają rezygnować z lamp sodowych. Krótko mówiąc — lampy sodowe wykazują mniejszą skuteczność niż oświetlenie LED.

Kiedy rośliny mają zbyt mało światła naturalnego? Mówiąc wprost — rośliny potrzebują profesjonalnego oświetlenia nie tylko wtedy, gdy znajdują się w halach produkcyjnych lub szklarniach. Profesjonalne oświetlenie potrzebne jest także w domu, dotyczy to okresu od późnej jesieni do zimy.

Ponadto oświetlenie LED jest względnie niedrogie i – co najistotniejsze – ogólnie dostępne dla wszystkich. Krótko mówiąc — prawidłowe oświetlanie roślin jeszcze nigdy wcześniej nie było takie łatwe.

Wpływ światła LED — co można na ten temat powiedzieć?

Powiedzieliśmy sobie, że światło LED jest bardzo dobrym rozwiązaniem przy doświetlaniu roślin, teraz czas na szczegóły. Lista zalet przedstawia się następująco:

  • poprawa szybkości wzrostu rośliny,
  • zwiększona wydajność upraw,
  • zmniejszony pobór energii,
  • możliwość wybrania odpowiedniego oświetlenia pod wymagania danej grupy roślin,
  • kontrola procesów zachodzących w roślinie,
  • produkcja niewielkiej ilości ciepła (dzięki czemu nie dochodzi do zwiększania się temperatury).

Szukając diod LED do ogrodnictwa musisz wiedzieć, że diody te charakteryzują się specjalną budową. W związku z tym fale światła w zależności od potrzeb mają od 450 nm do 660nm. Istotne jest również to, że takie diody charakteryzują się minimalnymi rozmiarami, bardzo dużą wydajnością, długą żywnością oraz tym, iż istnieje możliwość sterowania oświetleniem.

Czy jednak każda żarówka LED nadaje się do doświetlania roślin? Niestety, są żarówki, które nie będą dobrym wyborem w przypadku oświetlania roślin. Jak więc rozpoznać, że dana żarówka nie będzie odpowiednim rozwiązaniem? Najkrócej mówiąc, nieodpowiednie żarówki to żarówki tradycyjne i te, które emitują zwykłe białe światło.

Światło, które jest niezbędne roślinom

Skupmy się teraz na świetle, które jest potrzebne roślinom. Każda roślina zielona potrzebuje światła do fotosyntezy. Realia przedstawiają się tak, że proces fotosyntezy pozwala roślinom wytworzyć cukry niezbędne do życia. Jeśli chodzi o kluczowy element w tym wszystkim, chodzi naturalnie o chlorofil. Warto też wiedzieć, że obowiązuje podział na kilka chlorofili i najważniejsze z nich to chlorofil A i chlorofil B.

Co do pochłanianego światła, oba chlorofile potrzebują przede wszystkim światła niebieskiego i czerwonego. Światło zielone jest przez rośliny odbijane i właśnie dlatego rośliny są zielone.

Czy stosowanie lamp LED może w jakiś sposób zagrozić naszemu bezpieczeństwu?

Czy stosowanie lamp LED można uznać za całkowicie bezpieczne? Jeśli tak, Twoje wątpliwości są zupełnie bezzasadne. Najkrócej mówiąc, najlepiej zwrócić uwagę na normę EN 62471 regulującą kwestie badań bezpieczeństwa fotobiologicznego. LED-y to źródła światła, których wpływ na człowieka został zbadany.