Jak ocieplić bramę garażową?


Nawet w domach o ocieplonych poddaszach i ścianach przestrzenie garażowe są jednym z głównych miejsc, gdzie następuje niepożądana utrata ciepła. Są to pomieszczenia o stosunkowo dużej powierzchni, najczęściej nieogrzewane, gdzie metraż równy jednej ze ścian zajmuje brama do garażu, powodując dodatkowe wychłodzenie. Pierwszym krokiem do przeciwdziałania ubytkowi cieplnemu związanemu z posiadaniem wewnętrznego garażu powinna być zatem właściwa izolacja bramy.

Kupno bramy garażowej z izolacją czy bez?

Choć kupno bramy do garażu pozbawionej izolacji z pozoru wydaje się znacznie tańsze, oszczędność ta często przestaje cieszyć właścicieli domu najczęściej już pierwszej zimy po montażu. Problematyczne są w tym względzie zwłaszcza bramy o niewielkiej grubości, które łatwo przejmują zarówno ciepło, jak i zimno z powietrza. Jeżeli w garażu zainstalowano bramę nieocieploną, ale głównym materiałem jej wykonania jest drewno, istnieje nieco większa szansa na zahamowanie utraty ciepła.

Z kolei wiele bram sprzedawanych w izolowanej wersji nie wykazuje takiej funkcjonalności, jak nieizolowane bramy metalowe. Przy kupnie bramy równie istotnymi kwestiami są choćby rozmiar wejścia do garażu, oszczędność przestrzeni przy otwieraniu bramy czy aspekty estetyczne. Wybierając aluminiową bramę segmentową (jak bramy garażowe Hormann), właściciele domu zapewniają sobie także łatwość jej instalacji oraz niezawodność w codziennym użytkowaniu.

Nie ma też powodu, by inwestować dodatkowe kwoty w kupno izolowanej bramy dla garażu wolnostojącego. Zdarza się jednak, że taki budynek zmienia swoje przeznaczenie, zaczynając służyć mieszkańcom na przykład jako warsztat, co rodzi potrzebę większego zachowania ciepła wewnątrz pomieszczenia.

Z tych wszystkich względów warto zdecydować się na własnoręczną izolację bramy garażowej. Właściwie przeprowadzone docieplenie bramy skutkuje podobnym współczynnikiem zatrzymania ciepła, co w przypadku izolacji przez producenta, a przy tym jest znacznie tańsze.

Samodzielne ocieplanie bramy garażowej

Najistotniejszą kwestią przy izolacji drzwi do garażu będzie właściwy dobór warstwy ocieplającej. Nie może ona w żaden sposób przeszkadzać w bezawaryjnym użytkowaniu bramy. Ponadto, jeżeli brama została w toku eksploatacji wypaczona w sposób, który skutkuje jej odstawaniem od framugi, należy zacząć od usunięcia tej usterki, o ile jest niewielka. Konieczne będzie też zadbanie o wymianę uszczelek.

Jako materiał izolacyjny do bramy garażowej można wykorzystać na przykład folię refleksyjną, styropian czy styrodur, a także piankę PUR zamkniętokomórkową. Płyty styropianowe lub styrodurowe powinny mieć od 2,5 do 5 centymetrów grubości (zależnie od materiału wyjściowego, z którego wykonana jest brama).

W przypadku bram renomowanego producenta, jak choćby bramy garażowe Hormann, dla pewnego przymocowania płyt do powierzchni wystarczy użycie wysokiej jakości kleju poliuretanowego, który kładzie się na starannie odtłuszczoną powierzchnię metalu.

Jeżeli używanym do ocieplania materiałem będzie folia lub mata izolacyjna, a osoba wykonująca prace nie czuje się ekspertem w temacie, istnieje możliwość szczelnego przymocowania jej do bramy za pomocą taśmy dwustronnej o przemysłowej wytrzymałości, pod warunkiem, że pasy taśmy zostaną umieszczone obok siebie, jeden po drugim. Zaletą użycia cieńszych materiałów docieplających jest ich potencjalnie lepsze dopasowanie do szerokości szczelin, w których znajduje się brama podczas otwierania.

Aby dodatkowo zatrzymać odpływ powietrza z garażu, po położeniu na metal odpowiedniej warstwy materiału izolującego można pokryć całość bramy garażowej panelami. Wymaga to nieco większych nakładów finansowych, ale prócz działania docieplającego pozwoli również na podniesienie estetyki bramy, która na ogół znajduje się w widocznej z ulicy części domu.