Jak konserwować automatyczną bramę przemysłową?


Okres zimowy to czas, który wymaga gruntownych przygotowań, szczególnie w obrębie automatycznych elementów bramy. Niezależnie czy brama jest elementem wyposażenia garażu firmowego, czy podjazdu oczekujemy, że nawet przy skrajnie niskich temperaturach będzie działać bez zarzutu.

Do zalet montażu automatycznej bramy przemysłowej nie trzeba nikogo przekonywać. Wymagająca eksploatacja i bezawaryjność to atut, jednakże jak o każdy mechanizm również o bramę należy regularnie dbać. Zaniechanie pewnych czynności może prowadzić do pogorszenia użyteczności, a w konsekwencji do awarii. W artykule przybliżymy jak uniknąć podstawowych błędów.

Profesjonalna pomoc

Zazwyczaj producenci bram określają podstawowe działania, które zmierzają do zachowania mechanizmu i systemu w satysfakcjonującym stanie. Oczywiście wówczas konieczne jest regularne przeprowadzanie konserwacji i działań serwisowych przez profesjonalistów. Wykwalifikowany zespół weryfikuje wszystkie nieprawidłowości i usuwa niewielkie usterki, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia automatyki lub konstrukcji. Mimo wszystko pracę serwisu są ograniczone do sezonowego przeglądu. Pozostałe działania leżą w gestii właściciela.

Samodzielna konserwacja bram przemysłowych – poznaj podstawowe działania

  • płynne działanie ruchomych elementów nie obędzie się bez regularnego smarowania
  • warto obserwować zachowanie bramy: sprężyny, uszczelki, rolki, szyny, moment blokowania i zachowanie napędu – wszystkie te elementy w chwili niewielkiej usterki będą dawały się we znaki poprzez specyficzny dźwięk lub spowolnienie
  • wymagane jest dokładne mycie bramy przynajmniej raz na sezon. Dbałość o czystość pomoże w uchronieniu elementów przed zabrudzeniami i spowolnieniem systemu

Ponadto przed sezonem zimowego zwróć uwagę na:

  • działanie fotokomórki najlepiej podczas obserwowania, jak zachowuje się brama w kontakcie z małą przeszkodą
  • regularne odśnieżanie podjazdu. Zalegający śnieg może skutecznie przeszkodzić we właściwym użytkowaniu.

Tego nie rób!

Producenci ostrzegają przed używaniem smaru z tworzywa sztucznego. W sytuacji, kiedy jakiekolwiek działania nas niepokoją, należy niezwłocznie skontaktować się z serwisem, który przy pomocy specjalistycznych narzędzi zweryfikuje problem i usunie usterkę. Wszelkie prace „na własną rękę” nie są wskazane. Mogą doprowadzić do rozregulowania systemu, a nawet do poważnych wypadków.