Rodzaje słupków odbojowych


Słupki odbojowe są jednymi z najlepszych zabezpieczeń zarówno budynku, jak i newralgicznych miejsc narażonych na uszkodzenia mechaniczne. Niejednokrotnie wykorzystuje się je do zabezpieczenia krawędzi oraz profili. Czym kierować się wybierając konkretny model i jakie są najpopularniejsze rodzaje? Sprzedaż słupków odbojowych odbywa się m.in. przez Internet, gdzie dostępny jest bardzo szeroki wybór.

Słupki odbojowe – podstawowe informacje

Jako elementy ochronne, słupki powinny wyróżniać się m.in. dobrą widocznością w praktycznie każdych warunkach oświetleniowych. Jest to niezwykle ważny aspekt, który bezpośrednio wpływa na poprawę bezpieczeństwa. W większości przypadków słupki są pomalowane czarną i żółtą farbą, która jest kojarzona z ostrzeżeniem. Rodzaj zastosowanego słupka zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest typ pojazdów, które poruszają się w okolicy chronionej przestrzeni. Kolejnym ważnym czynnikiem jest lokalizacja, a także możliwości zamontowania słupka. Wszystkie te aspekty są niezwykle ważne podczas wyboru konkretnego modelu. Sprzedaż słupków odbojowych przez profesjonalne firmy odbywa się po ustaleniu potrzeb oraz wymagań zamawiającego.

Rodzaje słupków odbojowych

Zastosowanie słupków odbojowych jest bardzo szerokie, dzięki czemu cieszą się one dużą popularnością. Na rynku można znaleźć wiele modeli, różniących się między sobą m.in. konstrukcją i sposobem montażu.

  • Słupki odbojowe przeznaczone do montażu posadzkowego charakteryzują się stosunkowo prostą instalacją. Modele tego typu są wyposażone w płytę z otworami, która pełni funkcję podstawy. W momencie gdy słupek został odpowiednio usytuowany, wówczas wierci się otwory w posadzce i montuje słupek. Cała konstrukcja jest niezwykle stabilna i chroni przed uderzeniami cechującymi się umiarkowaną siłą. Rozwiązanie tego typu jest szczególnie polecane w sytuacji gdy posadzka jest już wylana i w danym miejscu nie pracują i nie będą pracowały w przyszłości ciężkie maszyny. Jedną z najważniejszych zalet słupków tego typu jest możliwość szybkiego demontażu. Wystarczy wyciągnąć słupek, uzupełnić ubytki w posadzce, nawiercić otwory w innym miejscu i ponownie zamontować wybrany model.
  • Słupki odbojowe przeznaczone do zalania w betonie stanowią bardzo solidną i wytrzymałą ochronę. Ich montaż najlepiej zaplanować na etapie projektowanie hali, magazynu lub miejsca, w którym będą zainstalowane. Po wybraniu odpowiedniej wysokości, słupki odbojowe zalewa się betonem. Należy pamiętać, że przed montażem słupka trzeba dokładnie zaplanować jego miejsce, ponieważ ewentualny demontaż jest trudniejszy i bardziej czasochłonny niż w przypadku modeli montowanych do posadzki.

Jakość wykonania i średnica

Jako element ochronny, słupki odbojowe muszą być wykonane z wysokiej klasy materiałów, gwarantujących wytrzymałość w praktycznie każdych warunkach. Najpopularniejsze modele są wykonane ze stali, która zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Profesjonalne firmy oferują sprzedaż słupków odbojowych cechujących się różną średnicą i wysokością. Jak je najlepiej dopasować?

  • Słupki o średnicy około 11 cm sprawdzą się m.in. w ciągach komunikacyjnych, korytarzach, a także w miejscach, w których są wykorzystywane wózki paletowe.
  • Modele o średnicy około 17 cm są niezastąpione w halach, magazynach i fabrykach, w których korzysta się z wózków widłowych.
  • Słupki o średnicy około 27 cm będą najlepszym zabezpieczeniem przed cofającą ciężarówką, dlatego są często montowane w dużych bramach.

Wysokość słupków należy dopasować indywidualnie do potrzeb, wymagań i specyfiki konkretnego miejsca.