Profil LED – montaż krok po kroku


Dziś lampy LED cieszą się dużym zainteresowaniem. Poprawnie zainstalowane mogą służyć przez wiele lat. Wśród elementów, z których składają się lampy tego rodzaju, znajdują się przede wszystkim profile LED. Są nieodzownym elementem wielu zestawów oświetlenia, zabezpieczają przed czynnikami fizycznymi, wydłużają czas świecenia taśmy. To one poprawnie odprowadzają ciepło, które nierzadko przyczynia się do przepalania się diod. Z uwagi na funkcje, jakie pełnią, ich montaż jest obowiązkowy. Pytanie tylko – jak należy go wykonać krok po kroku?

Montaż profilu LED – od czego należy go zacząć?

Zanim przystąpimy do montażu profilu LED, powinniśmy zwrócić uwagę na jego budowę. Elementem tym trzeba zająć się w pierwszej kolejności. Profil zamocować można na wiele sposobów, więc trzeba najpierw wybrać jeden z nich, na przykład:

  • przykręcając profil do powierzchni
  • na uchwyty montażowe do profili LED
  • przyklejając przy użyciu dwustronnej taśmy klejącej

Montaż na kilka sposobów

Profil najlepiej umocować wkrętami z płaską główką, aby idealnie się z nim połączyły, by się licowały w tym miejscu, w którym zostanie później przyklejona taśma LED. Dzięki temu, że aluminium jest miękkie, można bez problemu wykonać tę czynność, posługując się wkrętarką i odrobiną własnej siły. Jeżeli istnieje potrzeba, można wcześniej wykonać w profilu otwory, a dopiero później przykręcić go do wybranej powierzchni.

Montaż paska LED

Kiedy profil jest już zamontowany, trzeba go oczyścić przy użyciu benzyny ekstrakcyjnej. To pozwoli trwale wkleić pasek LED, który będzie dobrze trzymał się tej powierzchni. Przykleja się go taśmą klejącą dwustronną. Warto wybrać tę lepszej jakości, aby mocowanie było faktycznie solidne.

Klosz

Będąc na tym etapie montażu, należy zainstalować klosz, wciskając go z wyczuciem i delikatnie w profil LED. Metoda jest prosta i wygodna, a co najważniejsze, nie wymaga wcześniejszego wsuwania. Bardzo ważne jest to, aby klosz odpowiednio dopasować, skrócić, w celu pozyskania miejsca dla zaślepki końcowej, która jest równie istotnym elementem wykończenia tego montażu.

Zaślepki

Teraz wystarczy już tylko wsunąć zaślepki po obu stronach i gotowe. Tak właśnie montuje się profile LED – szybko, wygodnie i bez najmniejszych komplikacji.

Montaż przy użyciu uchwytów do profili LED

Inną dobrze znaną metodą jest montaż przy zastosowaniu specjalnych uchwytów do profili LED. Rozwiązanie jest równie wygodne i proste jak powyższe. Zaletą tego sposobu jest przede wszystkim możliwość odczepienia profilu w każdej sytuacji, w dowolnym momencie. Czego nie można zrobić mocując go w inny sposób.

Podsumowanie

Montaż profili LED nie jest trudnym zadaniem, szczególnie dla kogoś, kto lubi od czasu do czasu pomajsterkować w domowym zaciszu. Nie trzeba tu nawet mieć zbytnio specjalistycznych narzędzi. Można go przeprowadzić na wiele różnych sposobów, ale za każdym razem sprawnie i wygodnie. Wystarczy zainwestować w dobre produkty, aby móc cieszyć się oświetleniem przez długie lata. Aktualnie istnieją firmy, które oferują lampy LED, a nawet zapewniają ich montaż na przykład na terenie miasta Poznań czy innych miejscowości również. Można wobec tego takie prace zlecić specjalistom. Nie zawsze jednak jest sens, gdyż daną czynnością każdy bez problemu zajmie się samodzielnie. Nie zajmie to dużo czasu, a uzyskany efekt będzie cieszył podwójnie.