Odkażanie drzwi – jak to zrobić dobrze?


Dezynfekcja jest niezwykle istotna w praktycznie każdym miejscu, w którym przebywa duża liczba osób w stosunkowo krótkim czasie. Teoretycznie im częściej jest wykonywana, tym jest bardziej skuteczna. W praktyce jednak istotny jest również środek odkażający, a także technika, a ściślej mówiąc dokładność. Każda osoba wchodząca do danego budynku ma kontakt z drzwiami, dlatego w czasie podwyższonego ryzyka na zachorowania trzeba je regularnie odkażać.

W jaki sposób należy skutecznie zdezynfekować drzwi?

Na początku trzeba wyposażyć się w specjalny środek odkażający. Na rynku można znaleźć szeroki wybór produktów tego typu, które różnią się od siebie m.in. składem i stężeniem. Dostępne są zarówno gotowe do użycia preparaty, jak i środki, które należy rozcieńczyć w proporcjach podanych przez producenta. Warto pamiętać, aby ściśle trzymać się tych wytycznych, ponieważ niewłaściwe rozcieńczenie może spowodować spadek skuteczności preparatu.

  • Przed rozpoczęciem odkażania drzwi należy założyć rękawiczki, okulary, a także maskę ochronną. Następnie trzeba rozpylić preparat po całej powierzchni drzwi, ze szególnym uwzględnieniem obu klamek oraz zamków. Na każdym środku dezynfekującym powinna znaleźć się instrukcja, informująca użytkownika jak długo płyn powinien znajdować się na powierzchni.
  • Po upływie odpowiedniej ilości czasu, preparat należy zetrzeć czystą jednorazową szmatką i wyrzucić ją do specjalnego pojemnika.

Oprócz klamki należy również kilkakrotnie przetrzeć miejsca z nią sąsiadujące, ponieważ zdarza się, że osoby też je dotykają. Kolejna newralgiczna strefa znajduje się na wysokości od 140 do 190 cm. Te miejsca są w bezpośredniej bliskości z ustami i nosem, a co za tym idzie, wydychanym powietrzem. Firmy świadczące sprzedaż drzwi firmy Hormann oferują m.in. gładkie modele bez dużej liczby wytłoczeń, dzięki czemu odkurzanie jest szybsze i skuteczniejsze.

Co jeszcze warto wiedzieć o dezynfekcji drzwi?

Częstotliwość przeprowadzania odkażania jest uzależniona od liczby osób. W przypadku bardzo zatłoczonych miejsc, dezynfekcję powinno przeprowadzać się nawet co kilkanaście lub co kilkadziesiąt minut. Firmy oferujące na sprzedaż drzwi Hormann dysponują modelami przeznaczonymi zarówno do mieszkań, jak i biur oraz instytucji. Wysoka jakość wykonania sprawia, że produkty tego typu wyróżniają się długą żywotnością pomimo intensywnej eksploatacji.

  • Drzwi tego typu można bezpiecznie dezynfekować bez obawy o ich uszkodzenie. Najlepiej używać specjalnych środków przeznaczonych do odkażania powierzchni. Takie preparaty stosunkowo szybko odparowują, dzięki czemu są praktycznie całkowicie niewidoczne i niewyczuwalne.

Przedsiębiorstwa mające w ciągłej sprzedaży drzwi Hormann oferują również drzwi stalowe przeznaczone do zewnętrznego montażu. Modele tego typu można bezpiecznie dezynfekować specjalnymi preparatami. Drzwi i klamka muszą być lekko mokre, aby preparatu było wystarczająco dużo do wyeliminowania bakterii i przede wszystkim wirusów. Aby ograniczyć negatywne działanie środków odkażających, osoby wykonujące dezynfekcję powinny się często zmieniać.

Jak długo wirusy i bakterie utrzymują się na klamkach i drzwiach?

Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ zbyt wiele czynników ma na to wpływ. Wszystko zależy od konkretnego szczepu bakterii lub wirusa, ich ilości, wilgotności i przede wszystkim temperatury. W praktyce przedział czasowy jest bardzo zróżnicowany i wynosi od kilku godzin do kilku, a nawet kilkunastu dni. Mając takie informacje warto tak zaplanować odkażanie, aby całkowicie wyeliminować lub znacznie ograniczyć ryzyko zachorowania.