Nowoczesne oświetlenie – czym się charakteryzuje?


Oświetlenie domu już od dawna nie spełnia wyłącznie praktycznej roli. Obecnie, lampy stanowią ważny element dekoracyjny, a ich wybór musi zostać poprzedzony dokładnym przeanalizowaniem wystroju wnętrza i przemyśleniem, jaki rodzaj światła sprawdzi się najlepiej. Sprzedaż lamp domowych cieszy się dużą popularnością, gdyż coraz więcej osób decyduje się na zmianę charakteru pomieszczenia, m.in. poprzez zmianę dodatków. Czym charakteryzuje się nowoczesne oświetlenie i jak dobrać odpowiednie źródło światła?

Energooszczędność i trwałość – dlaczego warto wybrać lampy LED?

Lampy ledowe coraz intensywniej wypierają starsze rozwiązania. Wynika to z faktu, iż stanowią znacznie bardziej energooszczędne źródło światła, a dodatkowo bardziej trwałe. Cechą charakterystyczną tego typu oświetlenia jest brak uderzenia prądowego, typowego dla tradycyjnych żarówek podczas ich włączania. Powoduje ono nie tylko większy pobór prądu, ale również skraca żywotność. Decydując się na lampy ledowe, nie musimy przejmować się tą kwestią. Wraz z upływem czasu, najczęściej po upływie 30 tysięcy godzin, diody zaczynają świecić coraz słabiej.

Nie trzeba jednak obawiać się ich przepalenia, tak jak w przypadku tradycyjnych żarówek. Po prostu, po pewnym czasie lampa stopniowo traci swoją jasność, więc można w dowolnym momencie zdecydować się na jej wymianę. Produkty tego typu doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, z uwagi na swoje niewielkie rozmiary. Diody mogą zostać umieszczone w różnych miejscach, w których niemożliwe byłoby zastosowanie tradycyjnego oświetlenia. Sprzedaż lamp domowych typu led cieszy się dużą popularnością również ze względu na ich niską temperaturę pracy oraz ekologiczny charakter.

Rodzaj oświetlenia a typ pomieszczenia

Cechą charakterystyczną nowoczesnego oświetlenia jest możliwość dopasowania barwy światła, jego intensywności oraz zakresu do rodzaju konkretnego pomieszczenia. Inne światło potrzebne jest w kuchni, jeszcze inne w sypialni czy salonie. W przypadku pokojów, w których najczęściej odpoczywamy, warto zdecydować się na oświetlenie o ciepłej barwie, bowiem działa ono uspokajająco i relaksująco. W domowym gabinecie, a także kuchni najlepiej sprawdzi się światło neutralne lub chłodne, sprzyjające koncentracji.

W łazience oraz w pobliżu toaletki doskonałym rozwiązaniem jest oświetlenie maksymalnie zbliżone do naturalnego, dzięki czemu z łatwością będzie można wykonać makijaż. Niektóre pomieszczenia, np. salon czy sypialnia mogą spełniać różne funkcje w ciągu dnia. Aby rodzaj oświetlenia nie ograniczał ich funkcjonalności, warto poszukać firm oferujących sprzedaż lamp domowych LED z możliwością zmiany barwy światła.

Szybkie i bezproblemowe sterowanie

Nowoczesne oświetlenie wiąże się również z łatwym sterowaniem źródłem światła, pozwalającym na swobodny wybór barwy, momentu włączenia oraz pomieszczeń, które mają zostać oświetlone. W domach, gdzie wykorzystuje się tego typu rozwiązania, najczęściej występuje centrala sterująca, umożliwiająca wygodną modyfikację. Coraz bardziej powszechnym rozwiązaniem stają się inteligentne systemy, którymi można sterować za pomocą aplikacji na smartfon, z dowolnego miejsca. Sprzedaż lamp domowych typu LED zyskuje coraz większą popularność również ze względu na możliwość ich zsynchronizowania z czujnikami ruchu, a także czujnikami światła dziennego. Dzięki temu będą zapalać się samodzielnie, gdy tylko zapadnie zmrok lub w okolicy pojawi się ruch.