LED – rodzaje i zastosowanie
Trudno się nie zgodzić, że diody LED wywołały prawdziwą rewolucję na rynku oświetlenia. Wszystko to dzięki ich wytrzymałości i energooszczędności. Oświetlenie budynków, ich wnętrz, ulic, zabytków, ogrodów dzięki LED-owym żarówkom nie dość, że jest tańsze, to w dodatku bardziej ekologiczne. Istnieje wiele rodzajów diod LED-owych, które wyróżniają się nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim zasadą działania.
Technologia diod LED-owych została opracowana w 1962 roku przez Nicka Holonyaka, ale dopiero od ostatnich kilku lat mają tak powszechne zastosowanie. Skrót LED pochodzi od angielskiego Light-Emitting Diode, co znaczy po prostu „dioda, która emituje światło”. Doskonale sprawdzają się w każdych pomieszczeniach biurowych i mieszkalnych, a nawet jako oświetlenie w mieście. Są zarówno stosowane w formie użytkowej, jak i dekoracyjnej.
Diody dzieli się na kilka rodzajów: na podstawie ich wyglądu, konstrukcji, wydajności i technologii montażu. Wyróżnia się je też ze względu na kąt padania światła, jej barwy i współczynnika CRI. Warto się więc zaznajomić z ich typami, aby w przyszłości kupić taką, która będzie najlepiej odpowiadała naszym oczekiwaniom.
DIP LED
Jest to bez wątpienia najpopularniejszy rodzaj diod LED-owych. Stosuje się je już od ponad 50 lat, przede wszystkim dzięki swojej niskiej cenie. Posiadają bardzo charakterystyczny wygląd – o zaokrąglonym kształcie, przypominającym niewielką kapsułkę z dwiema nóżkami. Są również bezproblemowe w montażu, głównie dzięki temu, że ów nóżki można łatwo przytwierdzić bądź wpiąć w obwód scalony.
Diody DIP są wytrzymałe na korozję i utlenianie, a ich strumień świetlny osiąga maksymalnie 5/6 [lm]. Ich parametry świetlne są jednak dosyć niskie i są mniej wydajnie w porównaniu z innymi diodami. Poziom oświetlenia żarówki z diodami DIP będzie tym wyższa, im będzie ich więcej zamontowanych. W jednej lampie LED może się znaleźć nawet 80 diod DIP, a najmocniejsze żarówki potrafią mieć 3-4 W.
Praca diod DIP może wynosić do 30 tysięcy godzin. Współczynnik CRI nie jest zbyt wysoki, a odwzorowanie naturalnych barw jest dość kłopotliwe. To nie zmienia jednak faktu, że ich energooszczędność i łatwość w montażu przesądza o ich popularności, która raczej długo nie zniknie.
LED SMD
Tego typu diody służą do montowania metodą powierzchniową. Są mniejsze od diod DIP – mają płaski, kwadratowy lub prostokątny kształt i są w formie chipów. Mają jednak dużo większą wydajność i lepsze parametry świetlne. Ich współczynnik CRI może wynosić nawet Ra>80, a średni czas pracy – 50 tysięcy godzin (przy dobrym odprowadzeniu ciepła). Kąt ich świecenia ma aż 180 stopni.
Dzięki szerokim możliwościom w kwestiach kolorów, diody SMD wykorzystuje się często jako oświetlenie dekoracyjne. Popularne diody SMD 5050 posiadają funkcję RGB, więc można uzyskać kolorowe światło w wyniku połączenia kolorów czerwieni, zieleni i niebieskiego.
Power LED
Zgodnie ze swoją nazwą są to diody o bardzo dużej mocy, jednocześnie zużywające mało energii elektrycznej. Są naprawdę efektywne, mają długą żywotność, a światło jest bardzo dobrej i wysokiej jakości. Ich strumień wyjściowy jest również wysoki – mieści się w przedziale 60 do 100 [lm]/[Watt]. Oddają niski poziom ciepła i posiadają szybką reakcję. Mają również wysoki współczynnik CRI – ponad RA>80 – a czas pracy nawet 80 tysięcy godzin. Do tego typu diod możliwe jest użycie dowolnie dostępnej soczewki, co daje możliwość szerokiego zastosowania.
LED RGB
Wspomniane wcześniej diody LED RGB emitują światło o trzech barwach: Czerwoną, zieloną i niebieską (z ang. Red, Green, Blue). Poprzez połączenie tych barw otrzymujemy światło w kolorze białym. Można manipulować ich natężeniem za pomocą specjalnego sterownika, co pozwala nam na ustawienie różnych kombinacji barw oświetlenia. Dzięki tej technologii jesteśmy w stanie zaaranżować wiele kombinacji świetlnych, dekorując wnętrza pomieszczeń, ściany budynków lub przestrzenie zielone.
Oferujemy najwyższej jakości lampy z oświetleniem LED. Atrakcyjne ceny i dopasowanie do indywidualnych potrzeb klienta. Szczegóły pod linkiem: Lampy LED Poznań