Jaką wybrać bramę do garażu?


Większość osób korzysta z samochodów, które parkowane są przed domem, na parkingu osiedlowym etc. Takie rozwiązanie nie jest korzystne dla auta, które narażone jest na działanie warunków atmosferycznych, a już tym bardziej nie jest bezpieczne. Zanim jednak postanowisz wybudować garaż, zrób rozpoznanie wśród bram garażowych dostępnych na rynku. Podpowiemy jak wybrać bramę do garażu i jakie czynniki wziąć pod uwagę.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów bram garażowych, które z powodzeniem mogą być instalowane na terenie prywatnym, jak i firmowym. Różnią się zastosowaną instalacją, sposobem obsługi, materiałem, z którego zostały wykonane oraz finalną estetyką. Podczas wyboru nie kieruj się wyłącznie ceną, ponieważ instalacja bramy będzie inwestycją na lata. Postaw na rozwiązanie dopasowane do indywidualnych potrzeb.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru bramy garażowej?

Podczas dokonywania wyboru warto zastanowić się, czy finanse są równie istotne, co komfort i wygoda. Zwróć uwagę, chociażby na sposób obsługi. Automatyczna brama, zarówno wjazdowa na posesje jak i do garażu, nie będzie wymagała wysiłku podczas zamykania czy otwierania a nawet nie trzeba będzie wychodzić z auta podczas opadów np. deszczu. Ponadto konstrukcja powinna być dopasowana do konkretnej przestrzeni. Istotnym czynnikiem jest również materiał, z którego brama garażowa została wykonana. Najczęściej wykorzystywane są segmenty z blachy, aluminium, ale nie zapominajmy o możliwości wyboru bramy z drewna lub miedzi. Jeśli garaż jest częścią budynku mieszkalnego, brama powinna być ocieplona.

Modele, które wybierane są przez klientów prywatnych i przedsiębiorców to:

Bramy uchylne

To zdecydowanie najpopularniejsze rozwiązanie, ale sprawdza się tylko wtedy, gdy przed garażem jest dużo miejsca. Brama otwiera się poprzez wysuwanie dolnej części do przodu i stopniowym unoszeniu. Jeśli masz mało miejsca na podjeździe, to z pewnością nie będziesz zadowolony z tego rozwiązania.

Bramy segmentowe

Typ ten można rozróżnić na boczne i górne. Ich sposób konstrukcji będzie korzystny w sytuacjach, kiedy podjazd ma wydzieloną niewielką przestrzeń np. w garażach wychodzących bezpośrednio na ulice. Warto również zwrócić uwagę na szczelność bramy segmentowej.

Bramy rolowane

Jak wskazuje nazwa, konstrukcja jest zbliżona do rolet okiennych, które również zwijane są w rolkę. Wyposażone w napęd automatyczny pozwalają na bardzo szybką i intuicją obsługę. Wskazana jest w miejscach, w których konieczne jest zachowanie odpowiedniej ilości miejsca pod sufitem.

Podsumowując:

Wybór bramy do garażu zacznij od przeanalizowania, na czym ci zależy, ale nie zapomnij wziąć pod uwagę czynników, które są niezmienne. Sposób unoszenia konstrukcji wpłynie na finalne zadowolenie z użytkowania bramy garażowej. Drewno czy stal? Jeśli zależy ci na trwałości i odporności na uszkodzenia, wybierz stal. Drewno gwarantuje wyższy poziom estetyki.