Co wpływa na cenę bramy garażowej?


Przymierzając się do zakupu bramy garażowej, zwykle inwestor chce wybrać tę, która jest produktem najwyższej jakości, ale i nie ma co ukrywać, możliwie tanim. Nikt nie chce przeznaczać dużej kwoty na element wykończenia garażu. Zresztą zwykle nikt już na tym etapie nie może sobie poszaleć z tego rodzaju urządzeniami. Warto wcześniej wiedzieć, co wpływa na cenę bramy garażowej, aby mieć świadomość, skąd w ogóle tak kosztowne propozycje.

Od czego zależy cena bramy garażowej?

Jak się okazuje, na cenę bramy garażowej wpływ ma bardzo wiele czynników, a przede wszystkim to, jaka dokładnie ma być. Dlatego by usłyszeć, ile kosztuje konkretny model, trzeba w pierwszej kolejności określić swoje oczekiwania. Różnorodność tego typu urządzeń jest bardzo duża. Stąd też różnice w cenie. Warto więc na przykładzie wyjaśnić, ile mogą kosztować bramy garażowe Hormann albo inaczej, co na ich cenę ma największy wpływ.

Rodzaj bramy i materiał

Bramy garażowe różnią się przede wszystkim rodzajem, a co za tym idzie, również materiałami zastosowanymi w produkcji, w tym ich jakością. Tak więc wyróżnia się następujące rodzaje bram:

  • bramy segmentowe
  • bramy uchylne
  • bramy rolowane i podsufitowe
  • boczne bramy segmentowe

Wielkość bramy

Małe bramy kosztują mniej, duże więcej, a zależy to między innymi od kosztów wynikających ze zużycia większej ilości materiałów w czasie produkcji. Dostępne na rynku bramy mają szerokość od 180 do 600 cm oraz wysokość od 200 do 350 cm. Najwygodniejsze w użyciu, a co za tym idzie, najczęściej kupowane to te, które mają następujące wymiary: szerokość 200-250 cm i wysokość 200-260 cm w przypadku pojedynczej oraz szerokość 400-500 cm i wysokość 200-260 cm w przypadku podwójnej bramy.

System prowadzenia

System prowadzenia jest różny. Wymienia się przeważnie:

  • prowadzenie standardowe
  • prowadzenie niskie z wałem napędowym z tyłu
  • Prowadzenie przy wysokim nadprożu
  • Prowadzenie wzdłuż pochyłości dachu
  • prowadzenie pionowe wał nisko
  • prowadzenie pionowe

Im prostszy system prowadzenia, tym niższa jest jego cena. Bardziej zaawansowane systemy są znacznie droższe.

Sterowanie

Bramę garażową można sterować ręcznie i automatycznie. Od tego zależy wygoda jej użytkowania. No i oczywiście cena. Prosty mechanizm działania zawsze jest najtańszy. Nawet niezbyt skomplikowana automatyka ma wpływ na wzrost ceny, nie mówiąc już o tej na bardziej zaawansowanym etapie.

Bramy wyposażone w dodatkowe funkcje

Aktualnie na rynku dostępne są zwykłe bramy, najprostszej konstrukcji, bez skomplikowanych mechanizmów i dodatkowych funkcji. Są jednak i te, które tych funkcji mają więcej. To automatycznie przekłada się na wyższą cenę. Bramy garażowe, które są odporne na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych i mechaniczne uszkodzenia to właściwie już standard. Niektóre modele są jednocześnie antywłamaniowe. Producenci stosują w nich szereg specjalnych zabezpieczeń. To jak łatwo się domyślić, też przekłada się na cenę urządzenia.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę bramy garażowe Hormann czy innych producentów można dojść do wniosku, że rozpiętość cenowa jest duża. Ceny zależą od wielu czynników. Nie można jednak podać konkretnej, z uwagi na to, że każda brama jest inna i każdy kupujący ma zupełnie odmienne oczekiwania względem tego urządzenia. Każdy jednak powinien znaleźć dla siebie bramę odpowiadającą jego możliwościom finansowym.