Bramy warsztatowe – co warto o nich wiedzieć?
Warsztat samochodowy jak i każdy inny wymaga specjalnego zabezpieczenia, którym po części może być prawidłowo funkcjonująca brama warsztatowa, zwana też przemysłową. Ta pełni w tym miejscu także wiele innych funkcji. Niestety nie wszyscy właściciele warsztatów potrafią dobrać odpowiednią bramę. Niektórzy mają z tym niemały problem. Warto więc co nieco na ten temat wspomnieć.
Czym są bramy warsztatowe?
Bramy warsztatowe dzielimy na bramy segmentowe, rolowane i szybkobieżne, które przeznaczone są do zastosowania np. w warsztatach samochodowych i stacjach diagnostycznych i wielu innych. Różnice między tymi bramami polegają na sposobie montażu, zajmowanego miejsca montażu i funkcji, jaką mają spełniać. Przy doborze odpowiednich bram kładzie się tu szczególny nacisk na swobodę i szybkość pracy, ilość światła dziennego, a także izolacyjność cieplną i akustyczną. Często bramy te segmentowe są jednocześnie wyposażone w drzwi serwisowe, tzw. „bez progowe”. Jest to bardzo przydatny element, na który warto zwrócić uwagę dokonując wyboru tego wyposażenia warsztatu.
Sposób wykonania i wykończenia bramy
Bramy warsztatowe powinny doprowadzać do wnętrza odpowiednią ilość światła dziennego. Zwykle do wyboru klienci mają wiele rodzajów przeszkleń, w ramkach aluminiowych czy montowanych bezpośrednio w segmentach bramy w szczególności prowadzenie, które możemy optymalnie dopasować do możliwości montażowych pomieszczenia. Wybieramy prowadzenie, które przebiegać będzie wzdłuż ściany i dalej wzdłuż stropu, pozostawiając przestrzeń pomieszczenia maksymalnie wolną. To zapewni korzyści np. w warsztatach obsługujących samochody na podnośnikach warsztatowych. Aktualnie na rynku są dostępne bramy warsztatowe o różnych wymiarach. Warto wobec tego poważnie zastanowić się, jakie samochody będą obsługiwane w danym warsztacie. Do obsługi samochodów osobowych i aut dostawczych z powodzeniem wystarczy brama o szerokości 3000 mm i wysokości 3200 mm, maksymalnie 3500 mm pozwoli na swobodny wjazd i wyjazd. W przypadku obsługi samochodów ciężarowych, zaleca się stosowanie bram warsztatowych o wymiarach 4000 x 4200 mm.
Podsumowując, budując własny warsztat warto na spokojnie przemyśleć kwestię bramy. Pełni ona niezwykle ważną rolę. Zabezpiecza wnętrze warsztatu, a także czyni to pomieszczenie bardziej lub mniej funkcjonalnym. Warto, aby warsztat dzięki odpowiedniej bramie był praktyczny i wygodny w użyciu.