Oświetlenie LED – zasada działania


Oświetlenie ledowe stało się niesamowicie popularne głównie ze względu na swoją energooszczędność. Obecnie odpowiedniej mocy żarówkę ledową można zakupić właściwie wszędzie, a podane na niej oznaczenia pomagają nam się zorientować w jej parametrach – jaką posiada temperaturę barwową, jaką ma moc i jak dużo pobiera prądu. Oświetlenie ledowe wykorzystuje się w domach i mieszkaniach, ale nie tylko – równie często używa się ich w miejscach pracy, na halach, magazynach, a nawet w transporcie. Czym jednak jest technologia ledowa i dlaczego wiąże się ze znacznie mniejszym poborem prądu w stosunku do tradycyjnych, dobrze nam znanych z przeszłości żarówek?

W jaki sposób działa oświetlenie ledowe?

Diody ledowe – oprócz tego, że są bardzo energooszczędne – są także ekologicznym źródłem światła. Są to diody o naprawdę dużej żywotności. Wewnątrz diody led znajduje się kryształ przewodzący prąd w jednym kierunku – to on, jako chip półprzewodnikowy zamienia prąd na światło. Kryształem może być na przykład krzem. Znajdują się w nim warstwa elektronów i dziur, w momencie, kiedy podłączony zostaje prąd, elektrony zaczynają z dużą energią przechodzić do dziur, a efektem ubocznym tego procesu jest wyzwalanie energii w postaci światła. Można więc zjawisko to opisać poprzez pojęcie luminescencji – światło zostaje wytwarzane pod wpływem czynników nietermicznych.

W związku z faktem, że w diodach led prąd od razu jest zamieniany na światło, diody od razu świecą światłem w danym kolorze. Ma to swoje zalety takie, że kolor ten jest bardzo żywy, intensywny i bardzo nasycony. Biały kolor żarówek ledowych uzyskuje się poprzez zastosowanie diod w kolorze niebieskim, które są lekko modyfikowane poprzez luminofor napylony na soczewkę diody.

Czym są lampy dokowe?

Szczególnym rodzajem oświetlenia ledowego są lampy dokowe, które z definicji służą do oświetlania całego wnętrza naczepy pojazdu. Z tego też względu są one najczęściej wykorzystywane w transporcie i logistyce, a także wszędzie tam, gdzie konieczne są prace przeładunkowe. Oświetlenie o odpowiedniej mocy zwiększa bezpieczeństwo wszelkich wykonywanym prac, a także ich komfortowe wykonywanie.

Zazwyczaj lampy dokowe są umieszczane na wewnętrznej ścianie budynku i zapalane w momencie, kiedy na podjeździe pojawia się samochód do załadunku lub rozładunku. Cechą charakterystyczną takiej lampy jest jej duża moc oraz duży zasięg. Sprawdzając w jaki sposób wygląda sprzedaż lamp dokowych LED łatwo można zauważyć, że dostępne modele zazwyczaj są lampami umiejscowionymi na regulowanym ramieniu.

To właśnie ten patent zwiększa użyteczność takiej lampy, gdyż można ją regulować tak, aby źródło światła płynęło w pożądanym dla nas kierunku i oświetlało np. konkretne miejsce wewnątrz pojazdu. Dzięki regulacji ramienia można w wygodny sposób pracować zarówno przy dużej ciężarówce, jak i mniejszym samochodzie dostawczym.

Dlaczego oświetlenie ledowe sprawdza się w tej branży?

Z pewnością dlatego, że jest to oświetlenie niemalże bezawaryjne, które dodatkowo ma dużą żywotność. Diody led emitują naprawdę mocne i intensywne światło, które po prostu pozwala na pracę w komfortowych warunkach. Chcąc zakupić takie diody w Poznaniu bez trudu powinniśmy znaleźć sklepy, które w ofercie posiadają różne lampy dokowe. Lampy można także zamówić bezpośrednio u producenta. Jednakże, bezsprzecznie największą zaletą takich lamp jest fakt, jak niski mają pobór prądu, a więc jak bardzo są ekonomiczne. Stąd też tak duże zainteresowanie produktami tego rodzaju także wśród dużych firm i przedsiębiorstw.